00:00:00

Примерен тест за ДЗИ по БЕЛ и Литература

1

Прочетете текста и изберете верния отговор за задачи 1. -6.:

Понеже съществуват толкова големи рискове, когато се лансира нов продукт, и понеже повечето нови продукти се провалят, малка група лингвисти - магьосници като Мерлин в търсене на алхимията - измисля имена, които незабележимо да увеличават продажбите.
Вече преуспял в компютърния бизнес и с тлъста банкова сметка, Айра Бачрах се сеща за последната си година в Рочестърския университет, когато започва да пише дисертация по лингвистика. Това било нещо, което наистина му допада, но ако се изключат преподавателите, никога не е имало много хора, които да си вадят хляба с лингвистика. Той обаче основава лингвистична компания име „ Неймлаб " (лаборатория за създаване на имена).
„Когато през 1981 година основах „Неймлаб", бяхме първите. Днес с лопата да ги ринеш - резултат на все по-ясното осъзнаване от страна на производителите, че ограничаването на рисковете означава да се обръща подробно внимание на всеки детайл, особено на имената. "
Рецептата на Бачрах е проста. „Това донякъде означава да бъдеш всъщност психолог. Трябва да накараме клиента си да ни каже точно какво ще прави, какво точно могат да правят продуктите му. Оттам нататък създаваме поредица от стеснени лингвистични команди. Да вземем за пример преносимите компютри. Посланието, което искаме да вградим в името, е, че те са малки, компактни и в същото време са компютри. Ето как стигнахме до името „Компак". (По текст на Джефри Робинсън, „ Манипулаторите. Конспирацията на големите в рекламата ")
Текстът е:

2

Кое от посочените твърдения е вярно според текста?

3

На името на продукта се обръща внимание, защото:

4

Кое от посочените твърдения НЕ е вярно според текста?

5

Според текста Айра Бачрах основава „Неймлаб", след като:

6

Подчертаният израз с лопата да ги ринеш в текста означава:

7

В кой ред отношението между прилагателните имена е различно от отношението между прилагателните имена в другите редове?

8

В кое от изреченията словосъчетанието гледам отвисоко е употребено с пряко значение?

9

В кой ред думите НЕ са омофони?

10

В кой ред думите НЕ са синоними?

11

Кое от изброените географски понятия е написано правилно?

12

В кое от изреченията има грешка?

13

В кое от изреченията има граматична грешка?

14

В кое от изреченията НЯМА граматична грешка?

15

В коя от подчертаните думи е допусната правописна грешка? Автентичните(а) африкански(б) тотеми никак не са ефтини(в). но търговците, които ги продават, са много отзивчиви(г).

Резултати от теста

Верни ( от общо въпроса)
Грешни ( грешни и без отговор)
Време